Тема: Розчин і його
компоненти: розчинник, розчинена речовина.
Мета:
сформувати в учнів поняття про розчин: сформувати уявлення про розчини як
багатокомпонентні системи, з’ясувати фізичну і хімічну суть процесу розчинення;
показати відмінність між розчинами та механічними сумішами; дати класифікацію
розчинів; залежність розчинності речовини від різних факторів; розглянути
значення розчинів у житті і практичній діяльності людини; сформувати поняття
порівнювати і узагальнювати.
Обладнання:
набір реактивів і посуду для демонстрування розчинення у воді кухонної солі,
цукру, соди, крейди, олії.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Форми роботи:
бесіда, розповідь, демонстрація експериментів, групова робота.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
З чим ми найбільше стикаємося у житті: з чистими
речовинами чи сумішами? Чого у природи більше? На уроці ми ознайомимося з
розчинами; процесом розчинення; роллю
води як розчинника; компонентами розчинів; значенням розчинів у житті людини, в
природі; зрозуміємо поняття «розчин», «розчинена речовина», «розчинник».
3. Актуалізація опорних знань. Бесіда.
- Як ви гадаєте, що називають розчинами?
- Розчини є хімічними сполуками чи сумішами?
- Зі скількох компонентів складається розчин?
- Де ви зустрічалися з розчинами?
- Чи всі речовини розчиняються у воді?
- Яке значення розчинів у житті рослин, тварин,людини?
- Назвіть приклади відомих вам розчинів?
- Чим є вода в розчинах?
4. Вивчення нового матеріалу. «Мозковий штурм»
На дошці напишемо ключове слово «розчин», а навколо нього
напишемо ваші асоціації з цим словом.
З курсу природознавства і з повсякденного життя вам
відомі різні розчини:
Чисті(прозорі) газуваті солодкі
Розчини
|
тверді
кольорові
каламутні
Схема
1. Розчини
З яких
компонентів складається розчин?
1. Розчинник.
2. Розчинена речовина.
-
Чи може бути кілька розчинених речовин?
-
Як можна класифікувати розчин? (Однорідні і неоднорідні суміші)
-
Як розрізнити однорідні від неоднорідних?
(Демонстрація
приготування розчинів-розчину кухонної солі, розчину цукру, розчину мідного
купоросу (однорідні суміші) і суміш крейди у воді, олії у воді, нафти у воді
(неоднорідні суміші))
Отже,
можна зробити висновок: в однорідних сумішах ми
не бачимо часточок розчиненої речовини, а в неоднорідних – бачимо. Вода
має здатність розчиняти не всі речовини.
-
Що таке розчин?
Розчин -
це система змінного складу з двох і більше компонентів.
Розчинник –
це складова розчину, що перебуває у тому самому агрегатному стані, що й розчин.
Серед розчинів можна виділити однорідні і неоднорідні
суміші.
У воді розчиняються гази, рідини, тверді речовини.
1)
Які гази ви знаєте, що розчиняються у
воді?
а)
Вуглекислий газ у мінеральній воді;
б)
Водний розчин амоніаку (нашатирний спирт);
в)
Риби дихають киснем, розчиненим у воді;
г)
Який газ, що має неприємний запах «протухлих яєць», розчинений у воді, має
лікувальні властивості?
2)
Які тверді речовини розчиняються у воді?
а) цукром солодимо чай , каву, капучіно.
б) сіллю солимо супи.
в) прополощемо горло розчином питної соди.
3)
Які рідкі речовини розчиняються у
воді?
а) яблучний сік;
б) столовий оцет;
в) розчини кислот.
4)
Що спільного у всіх цих розчинів?
- однорідність.
- Як ви гадаєте, від чого залежить
розчинність речовин у воді?
- Гази краще розчиняються в гарячій чи
в холодній воді?
- Як краще розчиняються тверді речовини
у воді при нагріванні чи охолодженні?
Демонстраційний дослід.
Вплив
температури на розчинення цукру та кухонної солі.
Робота учнів зі схемами.
рідкі
(розчин цукру, оцет)
тверді
(сплави металів:
бронза,
латунь)
газоподібні
(повітря)
Схема
2 Класифікація розчинів за агрегатним станом
Істинні розчини
розчин цукру, суспензії емульсі
глюкози,соди суміш
глини суміш олії
у воді і
води у воді
розмір частинок 1 нм. розмір частинок розмір
понад
100нм. частинок понад
100нм
колоїдні
розчини
розчин
білка яйця
у
воді
розмір
частинок
1-100нм
Схема 3 Класифікація
розчинів за розміром частинок розчиненої речовини
ненасичені насичені пересичені
Схема 4 Класифікація розчинів за розчинністю речовин
розведені концентровані
Схема
5 Класифікація розчинів за вмістом розчиненої речовини
Учні
наводять приклади розчинів.
Вода
по-різному розчиняє речовини. Добре розчиняється сіль,цукор, сода,лимонна
кислота, а крейда, нафта й олія – нерозчинні.
Отже,
всі речовини за розчинністю поділяють:
розчинні нерозчинні малорозчинні
Схема
6 Поділ речовин за розчинністю
Зовсім
нерозчинних речовин не існує, мізерна частка все-таки потрапляє у воду.
Розчинність
залежить від таких чинників:
а)
природа речовини;
б)
температура;
в)
тиск (для газів);
г)
агрегатний стан розчиненої речовини
Значення розчинів:
Робота з підручником.
Використовуючи інформацію
підручника складіть схеми:
Група 1: значення розчинів у
природі.
Група 2: значення розчинів у
побуті.
Учні
складають схеми, обговорюють, доповнюють.
5. Узагальнення і систематизація знань. (Бесіда)
-
Що таке розчин?
-
З яких компонентів складається розчин?
-
Що таке розчинник?
-
Як класифікують розчини?
-
Чим відрізняються істинні розчини від зависей?
-
Наведіть приклади колоїдних розчинів, суспензії, емульсії.
-
Чому вода у яку помістили срібний предмет довго залишається свіжою і не
псується?
-
Від чого залежить розчинність?
6. Домашнє завдання.
-
вивчити §
-
Придумати казку про розчин.
Немає коментарів:
Дописати коментар