Тема: Виготовлення
розчину.
Мета. Повторити
вивчене на попередніх уроках, навчити застосувати знання про масову частку
розчиненої речовини при розв’язанні задач, навчитися готувати водні розчини з
певною масовою часткою розчиненої речовини; звернути увагу на знання про
розчини та їх практичне використання в житті кожної людини.
Обладнання:
На столах учнів хімічні склянки, скляні палички, ложки, терези з наважками,
мірні циліндри, вода, кухонна сіль, картки для завдань.
Тип уроку:
практичне застосування знань.
Форми роботи:
бесіда, робота в групах.
Лабораторний
дослід №4. Виготовлення водних розчинів із заданими масовими частками розчинних
речовин.
Хід уроку
1.
Організація
класу до уроку.
2.
Актуалізація
опорних знань.
Бесіда:
1)Що таке розчин?
2)Які компоненти утворюють розчин?
3)Що таке масова частка розчиненої речовини в розчині?
4)Як обчислити масу розчиненої речовини в розчині?
5)Як обчислити масу води в розчині?
6)Як краще відміряти воду?
7)Які існують правила техніки безпеки під час виконання
лабораторних робіт?
Мотивація навчальної діяльності.
Навчитися
самостійно готувати різні розчини із заданою масовою часткою,які часто застосовуються
в побуті.
3.
Вивчення нового матеріалу.
Приготування
розчинів.
Уміти
готувати розчини повинен кожен-це життєво необхідно. Під час приготування їжі
ми готуємо різні розчини.
1)Наприклад, для приготування сиропу використовуємо 20%
розчин цукру. Цукровий сироп використовують для виготовлення фруктових
компонентів.
Розв’яжіть задачу, знайдіть масу розчиненої речовини та
об’єм води, необхідні для приготування 200г сиропу.
2)Для розморожування риби з метою збереження корисних
речовин, морожену рибу вимочують у 10% розчині кухонної солі.
Розв’яжіть задачу, знайдіть масу розчинної речовини та
об’єм води, необхідні для приготування 200г розчину . Вчитель перевіряє
розв’язані задачі і демонструє розчинення речовин, приготування розчинів.
1
розчин.
=
=40гр
На терезах вчитель зважує 40г цукру
V=
p(
O )=1г/мл
V(
O )=
=160. Об’єм
води 160мл.
В мірному
циліндрі відміряємо об’єм води, перемішуємо скляною паличкою.
2розчин.
=
=20г
На терезах вчитель зважує 20г кухонної солі.
V=
p(
O)=1 г/мл
Об’єм води 180мл.
V(
O)=
=180мл.
В мірному
циліндрі відміряємо 180 мл. води, виливаємо в склянку, насипаємо 20г солі і
перемішуємо.
Лабораторний дослід №4. Виготовлення розчинів із заданою
масовою часткою.
Перед
тим, як готувати розчин, пригадаємо правила техніки безпеки під час роботи з
речовинами і скляним посудом.
Клас ділимо на три групи.
Кожна
група розраховує масу речовини і води, необхідних для приготування розчинів.
Вчитель
роздає картки.
Завдання для 1 групи:
Приготувати
170г розчину з масовою часткою кухонної солі 5%. Обчисліть кількість солі і
води для його приготування.
Завдання для 2групи:
Приготувати 60г
розчину з масовою часткою кухонної солі 15%.
Обчисліть
кількість солі і води для його приготування.
Завдання для 3 групи :
Приготувати
150г розчину з масовою часткою кухонної
солі 10%. Обчисліть кількість солі і види для його приготування.
Розв’язати
задачі і приготувати розчини.
Закріплення знань
1. При
розв’язувані задач і обчисленні маси речовини ми використовували формулу…?
2. Яку речовину ми
застосовували як розчинник ?
3. Чому воду ми не
зважували , а відміряли мірним циліндром?
4. Компонент,
якого в розчині більше, називають….
5. Компонент,
якого в розчині менше, називають…
6. Які розчини ви
готуєте вдома, на дачі, для обприскування дере в?
4.
Домашнє
завдання
Виготовити водний розчин кухонної
солі масою 300г з масовою часткою 15%.
Немає коментарів:
Дописати коментар