Сторінки

понеділок, 4 квітня 2016 р.

Розчини (7 кл)

Тема: Розчин і його компоненти: розчинник, розчинена речовина.
Мета: сформувати в учнів поняття про розчин: сформувати уявлення про розчини як багатокомпонентні системи, з’ясувати фізичну і хімічну суть процесу розчинення; показати відмінність між розчинами та механічними сумішами; дати класифікацію розчинів; залежність розчинності речовини від різних факторів; розглянути значення розчинів у житті і практичній діяльності людини; сформувати поняття порівнювати і узагальнювати.
Обладнання: набір реактивів і посуду для демонстрування розчинення у воді кухонної солі, цукру, соди,  крейди, олії.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: бесіда, розповідь, демонстрація експериментів, групова робота.
Хід уроку


1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
З чим ми найбільше стикаємося у житті: з чистими речовинами чи сумішами? Чого у природи більше? На уроці ми ознайомимося з розчинами; процесом  розчинення; роллю води як розчинника; компонентами розчинів; значенням розчинів у житті людини, в природі; зрозуміємо поняття «розчин», «розчинена речовина», «розчинник».
3. Актуалізація опорних знань. Бесіда.
- Як ви гадаєте, що називають розчинами?
- Розчини є хімічними сполуками чи сумішами?
- Зі скількох компонентів складається розчин?
- Де ви зустрічалися з розчинами?
- Чи всі речовини розчиняються у воді?
- Яке значення розчинів у житті рослин, тварин,людини?
- Назвіть приклади відомих вам розчинів?
- Чим є вода в розчинах?

4. Вивчення нового матеріалу. «Мозковий штурм»     
На дошці напишемо ключове слово «розчин», а навколо нього напишемо ваші асоціації з цим словом.
З курсу природознавства і з повсякденного життя вам відомі різні розчини:
                                                                                               
Чисті(прозорі)           газуваті           солодкі   



Розчини

                                                                                               кислі
     густі                                                                   
            
         тверді                                                       
                                                                            кольорові
                                               каламутні
Схема 1. Розчини
З яких компонентів складається розчин?
1. Розчинник.
2. Розчинена речовина.
- Чи може бути кілька розчинених речовин?
- Як можна класифікувати розчин? (Однорідні і неоднорідні суміші)
- Як розрізнити однорідні від неоднорідних?
(Демонстрація приготування розчинів-розчину кухонної солі, розчину цукру, розчину мідного купоросу (однорідні суміші) і суміш крейди у воді, олії у воді, нафти у воді (неоднорідні суміші))
Отже, можна зробити висновок: в однорідних сумішах ми  не бачимо часточок розчиненої речовини, а в неоднорідних – бачимо. Вода має здатність розчиняти не всі речовини.
- Що таке розчин?
Розчин - це система змінного складу з двох і більше компонентів.
Розчинник – це складова розчину, що перебуває у тому самому агрегатному стані, що й розчин.
Серед розчинів можна виділити однорідні і неоднорідні суміші.
У воді розчиняються гази, рідини, тверді речовини.
1) Які гази  ви знаєте, що розчиняються у воді?
а) Вуглекислий газ у мінеральній воді;
б) Водний розчин амоніаку (нашатирний спирт);
в) Риби дихають киснем, розчиненим у воді;
г) Який газ, що має неприємний запах «протухлих яєць», розчинений у воді, має лікувальні властивості?
2) Які тверді речовини розчиняються у воді?
а) цукром солодимо чай , каву, капучіно.
б) сіллю солимо супи.
в) прополощемо горло розчином питної соди.
3) Які рідкі речовини    розчиняються у воді?
а) яблучний сік;
б) столовий оцет;
в) розчини кислот.
4) Що спільного у всіх цих розчинів?
         - однорідність.
         - Як ви гадаєте, від чого залежить розчинність речовин у воді?
         - Гази краще розчиняються в гарячій чи в холодній воді?
         - Як краще розчиняються тверді речовини у воді ­при нагріванні чи охолодженні?


Демонстраційний дослід.
Вплив температури на розчинення цукру та кухонної солі.
Робота учнів зі схемами.
                                                      Розчини

рідкі (розчин цукру, оцет)                               
                                                                            тверді (сплави металів:
                                                                            бронза, латунь)
                                         газоподібні (повітря)
Схема 2 Класифікація розчинів за агрегатним станом
Розчини
                                                                                            
                                                                                        зависі
Істинні розчини
розчин цукру,                                              суспензії                    емульсі
глюкози,соди                                               суміш глини             суміш олії
у воді                                                            і води                        у воді
розмір частинок 1 нм.                                 розмір частинок       розмір
                                                                     понад 100нм.            частинок понад
                                                                                         100нм
колоїдні розчини                
                                              розчин білка яйця
                                              у воді
                                              розмір частинок
                                              1-100нм


Схема 3 Класифікація розчинів за розміром частинок розчиненої речовини

Розчини

ненасичені                         насичені                   пересичені

Схема 4 Класифікація розчинів за розчинністю речовин
 Розчини

                     розведені                                 концентровані

Схема 5 Класифікація розчинів за вмістом розчиненої речовини
Учні наводять приклади розчинів.
Вода по-різному розчиняє речовини. Добре розчиняється сіль,цукор, сода,лимонна кислота, а крейда, нафта й олія – нерозчинні.
Отже, всі речовини за розчинністю поділяють:
Речовини

розчинні                              нерозчинні                малорозчинні
Схема 6 Поділ речовин за розчинністю
Зовсім нерозчинних речовин не існує, мізерна частка все-таки потрапляє у воду.
Розчинність залежить від таких чинників:
а) природа речовини;
б) температура;
в) тиск (для газів);
г) агрегатний стан розчиненої речовини

Значення розчинів:
Робота з підручником.
Використовуючи інформацію підручника складіть схеми:
Група 1: значення розчинів у природі.
Група 2: значення розчинів у побуті.
Учні складають схеми, обговорюють, доповнюють.
5. Узагальнення і систематизація знань. (Бесіда)
- Що таке розчин?
- З яких компонентів складається розчин?
- Що таке розчинник?
- Як класифікують розчини?
- Чим відрізняються істинні розчини від зависей?
- Наведіть приклади колоїдних розчинів, суспензії, емульсії.
- Чому вода у яку помістили срібний предмет довго залишається свіжою і не псується?
- Від чого залежить розчинність?
6. Домашнє завдання.
- вивчити  §
- Придумати казку про розчин.


Немає коментарів:

Дописати коментар